Wodna pompa ciepła
Niezwykle istotna decyzją, jaką należy podjąć w trakcie budowy domu, jest wybór konkretnej instalacji grzewczej. Obecnie na rynku oferowany jest cały szereg różnorodnych rozwiązań, które różnią się między sobą zastosowaniem, uzyskiwanymi korzyściami, ewentualnymi niedogodnościami czy kosztami montażu i eksploatacji. Mimo stałego zainteresowania tradycyjnymi formami ogrzewania, jak np. kotły na paliwo stałe, obserwuje się stale rosnące zainteresowanie nowoczesnymi metodami grzewczymi. Jedną z najważniejszym metod tego typu jest ogrzewania przy udziale pompy ciepła.
Podział pomp ciepła
Decyzja o wyborze pompy ciepła, jako sposobu ogrzewania budynku, nie rozwiązuje jeszcze całej sprawy. Wewnętrznie, pompy ciepła są również zróżnicowane i dzielą się ze względu na to co wykorzystują jako źródło ciepła. Jako że pompy ciepła same nie mają możliwości wyprodukowania ciepła, wykorzystują energię funkcjonującą w naturze, w wodzie, powietrzu lub w gruncie.
Wodne pompy ciepła
Wodna pompa ciepła jest jedną z popularniejszych pomp ciepła, wybieranych przez użytkowników na całym świecie, jednak jej instalacja może nastręczać pewne trudności. Jednakże zalety wodnej pompy ciepła rekompensują początkowe trudności z instalacją. Przede wszystkim wodna pompa ciepła jest niezwykle wydajna. Bez względu na panująca temperaturę zewnętrzną, stale utrzymuje pozytywny wskaźnik efektywności, co nie zawsze jest możliwe przy zastosowaniu np. powietrznej pompy ciepła.
Zasada działania wodnej pompy ciepła
To jak działa wodna pompa ciepła, sprowadza się do wykorzystania naturalnego źródła energii, zawartego w wodzie gruntowej. Instalacja wodnej pompy ciepła polega na stworzeniu dwóch studni, pierwszej do poboru energii, drugiej- zdawcza wykorzystywana do odprowadzania wykorzystanego surowca. System wytwarzający ciepło, dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych, przetwarza energie uzyskaną z wody i dostarcza ja do sieci instalacji grzewczej zamontowanej w budynku mieszkalnym.
Opłacalność wodnej pompy ciepła jest stosunkowo duża, gdyż same koszty eksploatacyjne ograniczają się do poboru pewnej ilości energii elektrycznej, która z kolei nie jest wykorzystywana do samego ogrzewania, a jedynie do podtrzymania systemu pompy cieplnej. Pozwala to na wytworzenie z 1kW energii elektrycznej aż do 5 kW z energii czerpanej z wody.
Zobacz również: jaką podłogówkę wybrać, ogrzewanie podłogowe wodne – zrób to sam.