Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Inwestorzy bardzo często bagatelizują konieczność założenia odpowiedniej wentylacji budynku. Konsekwencje jej braku bądź niewydajny czy nieskuteczny tradycyjny system wentylowania może mieć wielowymiarowe, negatywne skutki. Wentylacja tradycyjna, oparta o zasady grawitacyjne nie sprawdza się w żaden sposób w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach, izolowanych z każdej możliwej strony i tworzących coś w rodzaju swoistego, szczelnie zamkniętego termosu.

Jak więc uniknąć negatywnych skutków mieszkania w tak szczelnie odizolowanym budynku? Świetnym rozwiązaniem zdaje się być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator dostarcza świeże, zewnętrzne powietrze, jednocześnie usuwając z pomieszczenia to powietrze, które ma zbyt dużą zawartość CO2.

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Zalety wentylacji mechanicznej

Zalety rekuperatora to przede wszystkim znaczne oszczędności w eksploatacji instalacji grzewczej. W zależności od przypadku oszczędności mogą sięgać Nawe 50% kosztów wykładanych na ogrzewanie. Co więcej rekuperator dostarcza także do budynku powietrze przefiltrowane. Świeże powietrze z zewnątrz, dzięki filtrom zamontowanym wewnątrz rekuperatora jest pozbawiane zanieczyszczeń, takich jak np. kurz, wilgoć, roztocza, wirusy, zapachy, bakterie czy dwutlenek węgla

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to pewnik ustawicznej wymiany powietrza w pomieszczeniach, bez otwierania okien i idących za tym strat energii cieplnej. Dzięki odpowiednio zamontowanemu i podłączonemu rekuperatorowi każdy domownik jest w wstanie cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, komfortem jakiego nie jesteśmy w stanie uzyskać w budynkach wyposażonych w standardową wentylację grawitacyjną.

Cena rekuperatora

Oszczędności uzyskiwane dzięki wykorzystaniu rekuperatora to jedno, ale jakie koszy ponosimy na sam jego zakup. To ile kosztuje rekuperator jest jednym z częściej zadawanych pytań na różnego typu forach internetowych. Na pytanie to nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż cena całej instalacji w dużej mierze uzależniona jest od budynku i dokładnych życzeń klienta. Koszt standardowego rekuperatora waha się w przedziale od 10 do 15 tys. złotych, ale musimy pamiętać, iż jest to koszt samego urządzenia.