Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Pompa ciepła dużej mocy

pompa ciepła dużej mocy

Różne rodzaje pomp cieplnych, ze względu na swoje zalety są rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym szczególnie przez inwestorów budujących nowe obiekty, nastawione na ekologiczność i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju instalacji jest jej niezawodność, pozwalająca na bezawaryjną pracę do nawet 20 lat, jednak tylko pod warunkiem odpowiednio przeprowadzonego procesu montażu i rozruchu całej instalacji. Generalnie najważniejszym kryterium przy wyborze pompy cieplnej jest całkowita moc cieplna. Powinna być ona dobrana w odpowiedni sposób, w uzależnieniu od wielkości domu, warunków klimatycznych i konkretnych preferencji Inwestora.

pompa ciepła dużej mocy

pompa ciepła dużej mocy

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest niezwykle istotny dla całego późniejszego procesu jej eksploatacji i współpracy z resztą systemów funkcjonujących w budynku. Moc pompy powinna być dopasowana w ten sposób, aby roczna praca nie przekraczała granicy 2500 godzin. Zły wybór mocy całego urządzenia może wpłynąć na zbyt szybkie zużycie pewnych jej części. Mocna pompa ciepła zapewni dłuższe i poprawne funkcjonowanie sprężarki, a zbyt słaba, sprawi, iż konieczna będzie jej szybsza wymiana.

Wady zakupu zbyt mocnej pompy ciepła

Jednakże duża pompa ciepła to bardzo wysoki koszt zakupu i instalacji. Wraz ze wzrostem mocy cieplnej znacząco wzrasta również cena urządzenia. Jednakże kwestie finansowe przy zakupie nowej inwestycji to nie jedyny mankament pompy ciepła o dużej mocy, zbyt wysoko oszacowanej jak na potrzeby danego budynku. Sprężarka dedykowana dużej pompie ciepła, zamontowanej przy warunkach nie wykorzystujących w pełni jej możliwości, pracuje w systemie uruchamiania się i wyłączania. Wpływa to bezpośrednio na jej przyśpieszona eksploatację a co za tym idzie wcześniejsze zużycie.

Przeznaczenie mocnych pomp ciepła

Pompa ciepła o dużej mocy nadaje się do ogrzewania budynków wielkopowierzchniowych, wielorodzinnych bądź przemysłowych, hal widowiskowych, sportowych czy basenów. Pompa ciepła do dużego budynku musi cechować się sporą mocą, tak aby wydajnie doprowadzać ciepło na duże powierzchnie. Podstawowymi cechami przemysłowej pompy ciepłą muszą być ekonomiczność oraz duża efektywność. Tylko takie warunki pozwolą zwrócić się ogromnym nakładom poniesionym na instalację i zakup tak dużych pomp grzewczych.

Zobacz również: jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, wodna pompa ciepła.