Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Montaż paneli fotowoltaicznych

montaz-paneli-fotowoltaicznych

 

Jak zabrać się za montowanie paneli fotowoltaicznych? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka podstawowych zasad, okaże się to proste i osiągalne. Montaż paneli słonecznych przebiega bardzo podobnie do procesu instalowania kolektorów. Różnica leży tylko w kilku elementach mocujących.

Ogniwa fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne ważą zdecydowanie mniej od kolektorów. Z tego powodu, wnoszenie ich na dach powinno być zdecydowanie łatwiejsze. Pamiętaj jednak, aby obchodzić się z nimi z dużą ostrożnością. Nie wolno wyginać ogniw, uderzać nimi ani o nic ocierać. Zdarzają się przypadki, w których nie zauważysz powstałych uszkodzeń aż do momentu uruchomienia paneli. Wówczas trzeba będzie wymieniać całe ogniwo, co jest procesem żmudnym i kłopotliwym. Zawsze lepiej zachować szczególną czujność i być zapobiegawczym niż później martwić się o kosztowne naprawy.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Istnieją różne rodzaje paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, ale ich montaż zawsze przebiega dokładnie tak samo. Pamiętaj o dokładnym przymocowaniu modułów do krokwi. Specjalista pomoże ci wybrać odpowiednie haki, dopasowane do pokrycia dachu na twoim budynku. Warto, żeby osoba ze znajomością tematu dokonała wstępnej analizy dachu i stwierdziła, czy nadaje się on jako baza pod panele.

W kwestii montażu paneli fotowoltaicznych, istotny jest też ich kąt nachylenia. Zwykle jest on bezpośrednio zależny właśnie od konstrukcji dachu. Musisz uwzględnić też umiejscowienie instalacji względem słońca. Najskuteczniej działają panele skierowane na południe. Po zamontowaniu ogniw fotowoltaicznych, musisz zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Bez tego, mogą powstawać niebezpieczne przepięcia, uszkodzenia i zakłócenia pracy paneli.