Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Instalacje Podłogowe

instalacje podłogowe

Grzewcze instalacje podłogowe to jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych montowanych współcześnie w nowym budownictwie. Ich zalety są często podnoszone przez użytkowników i inwestorów zastanawiających się nad ich zamontowaniem, co staje się niejako kołem napędowym dla nowych, potencjalnych inwestorów. Szczególnie mocno podnoszona jest oszczędność i ekonomiczność tego typu ogrzewania. Warto jednak zwrócić uwagę, iż zaleta ta odnosi się tylko do jednego typu ogrzewania podłogowego. Pozostałe, jak na przykład ogrzewanie elektryczne, są już zdecydowanie bardziej kosztowne, zarówno w montażu i zakupie jak i codziennej eksploatacji.

instalacja podłogowa

instalacja podłogowa

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Główne rodzaje ogrzewania podłogowego to ogrzewanie wodne i elektryczne. Większość decyzji jakie muszą podjąć inwestorzy zdecydowani na podłogówkę, dotyczy właśnie tych dwóch typów. Ogrzewanie podłogowe wodne jest tańsze w eksploatacji oraz zakupie, a także cechuje się dużą bezwładnością cieplną. Z kolei elektryczne instalacje podłogowe mogą być montowane w budynkach starszego typu, a także bardzo szybko umożliwiają otrzymanie ciepłej, nagrzanej do stosunkowo dużej temperatury, podłogi.

Równocześnie oba typy instalacji podłogowych mają swoje istotne wady. Ogrzewanie elektryczne jest drogie w użytkowaniu i zakupie, zaś ogrzewanie wodne wymaga pewnego stopnia skomplikowania przy montażu i nie nadaje się do niektórych budynków, starszego typu. To, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, powinno być uzależnione od osobistych preferencji inwestora oraz jego możliwości, a także możliwości budynku, w którym ma być zakładane.

Zobacz również: pompa ciepła dużej mocy, wodna pompa ciepła.