Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Dom bez kotłowni

Dom bez kotłowni

Czasy domów z kotłowniami, komórką na węgiel na szczęście powoli odchodzą do lamusa. Rozwój technologiczny, ekologia, czystość i wygoda zaczęły dyktować nowe trendy na rynkach. Dzięki nim coraz częściej słyszymy o powstających projektach typu: dom bez grzejników, dom bez kotłowni.

Wielokrotnie rozmyślamy o tym jak obniżyć koszty ogrzewania domu, jakie rozwiązania grzewcze zastosować. Stąd najwyższy czas aby przyjrzeć się jednej z propozycji – ogrzewaniu podłogowemu. Ogrzewanie podłogowe zdobywa sobie coraz większą popularność. Głównie dlatego, że świetnie nadaje się do niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, a zwolenników tych rozwiązań wciąż przybywa.

Dom bez kotłowni w Szczecinie

Dom bez kotłowni w Szczecinie

Bez względu na to czy chcemy mieć dywan, płytki, deski, parkiet, laminat czy tylko beton, ten rodzaj ogrzewania spełni nasze oczekiwania. Montując system ogrzewania podłogowego śmiało można wybierać w szerokiej gamie dowolnych wykończeń tym samym zaspokajając swoje gusta.

I warto wiedzieć, że może ono być ogrzewaniem podstawowym lub uzupełniającym wobec ogrzewania tradycyjnego. A zasada działania systemu ogrzewania podłogowego jest niezwykle prosta. W wylewce zatapia się rurki, przez które płynie podgrzana woda. Dzięki nim ciepło z doprowadzonej wody przekazywane jest na wylewkę, która nagrzewa się, stając się tym samym elementem grzejnym – swoistym wielkopowierzchniowym grzejnikiem. A, że nagrzana jest równomiernie, w taki sam sposób przekazuje ciepło w pomieszczeniu.

Ważnym jest to że temperatura wody niezbędna do ogrzania podłogi jest znacznie niższa niż w standardowych grzejnikach. Już choćby ten czynnik stanowi o oszczędności eksploatacyjnej nowego systemu, prowadząc z czasem do tego, że finalnie zyskujemy relatywnie niższe koszty ogrzewania relatywnie. Trzeba przy tym wiedzieć, że uzyskanie pożądanej temperatury trwa zwykle dłużej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Ma to związek z wolniejszym nagrzewaniem podłogi ale za to rekompensuje dłuższym utrzymaniem ciepła i dłuższym jego oddawaniem. Stąd i komfort cieplny przy ogrzewaniu podłogowym jest znacznie wyższy.

Dom bez kotłowni = dom z ogrzewaniem podłogowym

Zwykle dom z ogrzewaniem podłogowym to dom bez kotłowni, a obsługa ogrzewania to sterowanie automatyczne. Takie rozwiązanie znacznie upraszcza jej obsługę podnosząc tym samym jej komfort. Nie bez znaczenia jest także aspekt fizjologiczny tej metody ogrzewania, znacznie korzystniejszy (choćby z racji ograniczenia cyrkulacji kurzu) dla samopoczucia człowieka. Nie musimy się przy tym martwić sprawami technicznymi. Przy takiej mnogości dobrych firm na rynku grzewczym i budowlanym – jak zrobić ogrzewanie podłogowe warto pozostawić fachowcom.


Przeczytaj również inne wpisy na naszej witrynie, gdzie opisujemy projekt ogrzewania podłogowego, a także sam montaż podłogówki.