Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne

Zapewne większość z nas słyszała już o ogrzewaniu podłogowym i jego zaletach czy zasadach działania. Ponieważ jednak technika cały czas idzie do przodu to i szukane są nowe sposoby na ogrzewanie naszych pomieszczeń, które będą zdrowsze dla człowiek jak i bardziej ekonomiczne. Dlatego do ogrzewania płaszczyznowego nie trzeba używać jedynie podłogi ponieważ na podobnych zasadach możemy wykorzystać ściany w naszych domach. Ogrzewanie ścienne jest odpowiednikiem ogrzewania płaszczyznowego i ma podobne zalety ogrzewania podłogowego.

Obecnie dostępne są np. następujące rodzaje ogrzewania ściennego:

  • powietrzne – po zamontowaniu specjalnych kanałów wewnątrz ścian ogrzewane powietrze będzie dostawało się do pomieszczeń, rurki ten montowane są w dolnej części ściany, a reszta odbywa się przy pomocy zjawisku konwekcji przez co powietrze przemieszcza się do góry.
  • elektryczne – do tego rodzaju ogrzewania używane są kable grzejne jednożyłowe lub dwużyłowe. System ten wymaga specjalnej uwagi ponieważ instalacje nie powinny być w miejscach zabudowanych, a meble powinny być odsunięte od ściany ponieważ może to doprowadzić do przepalenia się kabli.
  • wodne – w systemie tym rury grzewcze układa się faliście, pionowo lub poziomo i łączy się z dwoma kolektorami. Dostępne w suchej lub mokrej zabudowie, działa na zasadzie identycznej, co inny rodzaj ogrzewania płaszczyznowego – podłogówki.

Porównanie podłogówki do ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne Szczecin

Tak jak zostało wspomniane powyżej ogrzewanie ścienne i podłogówkę wiele rzeczy łączy z tą różnicą, że naszym nośnikiem ciepła staje się ściana. Zasada działania tego systemu jest prosta: ciepło w większości przekazywane jest w postaci promieniowania, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu osiąga idealny wartość dla człowieka. Rozwiązanie to docenią na pewno osoby chore na pyłki kurzu, gdyż przy tym typie ogrzewania ciepło nie będzie unosiło żadnych pyłków, a alergicy wreszcie będą mogli odetchnąć. Przy ogrzewaniu ściennym unikniemy również problemu rozsychania podłogi, który jednak jest problemem szczególnie przy dłuższym eksploatowaniu systemu przy podłogach drewnianych.

Ogrzewanie ścienne możemy zamontować na wielu typach ścian, nośnych działowych, wykonanych z betonu, pustaków czy cegły. Istnieje również możliwość stworzenia specjalnego rodzaju ogrzewania mieszanego ścienno-podłogowego, dzięki czemu będziemy mogli wybierać jaki rodzaj ogrzewania będzie w danym pomieszczeniu. Warto jednak taki projekt omówić z konsultantem, który pomoże nam obliczyć czy system ten będzie dla nas opłacalny pod względem ekonomicznym i pomoże dobrać moc cieplną dla każdego rodzaju pomieszczenia.

Ogrzewanie ścienne

Kolejną różnicą pomiędzy podłogówką, a ogrzewaniem ściennym jest temperatura zasilania, która w przypadku ściany może być wyższa dzięki mniejszej ilości tynku , pod który będziemy ukrywać rurki grzewcze (w przypadku ogrzewania podłogowego grubość tynku jest o wiele mniejsza od betonowej wylewki na podłodze). Różnica ta ma wpływ na tak zwaną bezwładność cieplną czyli to jak możemy regulować temperaturą w systemie ogrzewania, ponadto jeśli system ogrzewania ściennego połączymy z pompą ciepła lub gazowym kotłem kondensacyjnym to w gorące dni będziemy mogli chłodzić nasze pomieszczenia.

System ten na pewno ma wiele zalet niestety nie będzie się nadawał do pomieszczeń zbyt zabudowanych takich jak kuchnie ponieważ ciepło nie będzie dochodziło do nas zza wysokich mebli. Warto pomyśleć o tym typie ogrzewania w innych pomieszczeniach, jest on zdrowy dla człowieka i bardzo estetyczny, a także jego atutem jest ekonomiczność.


Jeśli pragniesz zainstalować system ogrzewania ściennego w swoim domu lub mieszkaniu, skontaktuj się z naszym biurem. Dobierzemy odpowiedni rodzaj do Twojego zapotrzebowania. Zapraszamy też do zapoznania się z innymi wskazówkami zamieszczanymi na naszym blogu: automatyczne sterowanie domem czy też dom bez kotłowni.